Get Adobe Flash player

Zaloguj sięmod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterdzisiaj61
mod_vvisit_counterwczoraj53
mod_vvisit_counterw tym tygodniu184
mod_vvisit_counterw tamtym tygodniu361
mod_vvisit_counterw tym miesiącu903
mod_vvisit_counterw tamtym miesiącu1609
mod_vvisit_counterwszystkich1017434

We have: 8 guests online
Your IP: 107.23.176.162
 , 
dzisiaj jest: Mar 20, 2019

Podeślij nam zauważoną przez Ciebie gdzieś w prasie niezależnej recenzje Ściany Wschodniej Zine lub sam napisz swoje refleksje nt. zina. Opublikujemy to!


Wiatry Piekieł#21 - Ściana Wschodnia#1
Przykład wyjścia lokalnego zina na szersze wody. Numer jest de facto trzecią edycją, ale obie poprzednie miały niewielki wymiar i są jednocześnie integralną częścią tej prezentacji. Treść skupia się na przedstawieniu lokalnej sceny punkowej. W ten blok tematów należy włożyć opisy młodych lub mało znanych kapel: DESANT, ABSTYNENCJA, 22 CZYSTA czy ALIENACJA, obszerne sprawozdania z lokalnych koncertów czy krótki artykuł o scenie w Chełmie. Druga część tematyki dotyczy rozważań na temat różnorodnych kwestii, nazwijmy je, egzystencjalnych. Można więc przeczytać o: popkulturze, postrzeganiu rzeczywistości, alternatywie dla Microsoftu czy językowym kiczu we współczesnych piosenkach. Na koniec dwie najciekawsze propozycje: bardzo skromny, ale rzadki w punkowym piśmie, materiał o trip hopie oraz rozbudowany poradnik jak zbudować miniaturowy nadajnik UKF i w konsekwencji rozpuścić w eterze własną skromną audycję radiową. Całość złożona komputerowo i powielana na ksero. Dobry start.


Liberation#13 - Ściana Wschodnia#1
Nowy zine poświęcony głównie scenie hc/punk z Włodawy i okolic. Historie kapel, wywiady, relacje z koncertów. Fajny pomysł na promocję lokalnej sceny.


Liberation#14 - Ściana Wschodnia#2
Zacznę od tego, że wizualnie ten zine zupełnie mi się nie podoba. Komputerowy skład, duża czcionka, jakoś tak bez pomysłu. Merytorycznie jest troszkę lepiej: wywiady z FUN i 150 WATTS, sporo relacji z lokalnych imprez, trochę przemyśleń, przepisy wegetariańskie itp. W sumie nie jest to żadna rewelacja, ale nie ma się czego wstydzić.


Hide and seek#5 - Ściana Wschodnia#3
To punkowe pisemko z numeru na numer prezentuje się coraz ciekawiej. Lepszy skład, kolumny autorów coraz mniej pretensjonalne, a wywiady bardziej interesujące. Na łamach tego numeru goszczą: APRIL, MASS KOTKI oraz TARABAN. Poza wywiadami, kolumnami jest tu jeszcze dość obszerna ankieta na temat koncertów, relacje, trochę wierszy i przepisy wegetariańskie. To co najbardziej podoba mi się w tym zinie, to kroczenie przez redakcję z uporem po jasno określonej sobie drodze. Oby tak dalej i oby coraz lepiej.


Nieforemny (Sub Culture distro&tapes) - Ściana Wschodnia#4
W zalewie różnej maści empikowych fanzinów miło, że wychodzą jeszcze te robione metodą 100% D.I.Y. zine. Pismo pochodzi z Włodawy - środku wywiady ze znanymi jak i tymi dopiero zaczynającymi (SHAPE OF MY FALL) zespołami z krajowej sceny hc/punk, poza tym promocja lokalnych inicjatyw jak grupa poetycka BLACK ANGEL, kolumny, przepisy wegetariańskie itp. czyli wszystko to co powinno się znaleźć w tego typu piśmie, należy pogratulować i życzyć dalszych numerów.


Kamil Piła (SHAPE OF MY FALL) - Ściana Wschodnia#4
Zine wpadł mi w łapska niedawno choć numer o którym pisze wyszedł już spory czas temu. Jakość xero pozostawia sporo do życzenia, ale nie od dziś wiadomo, że nie o to chodzi na scenie hc/punk, liczy się przecież treść. A ta jest na przyzwoitym poziomie, jest wszystko co przeciętny zine powinien posiadać: parę recenzji, wywiady, felietony, garść przepisów wegetariańskich. Ogólnie czyta się całkiem miło i życzę powodzenia w dalszym trwaniu przy tej inicjatywie!


Michał „Rolnik” (RWAŁA KWIATKI DYNAMITEM, GANGSTERSKI CHWYT) - Ściana Wschodnia#6
Niestety dopiero 6 jest moim pierwszym ŚW przeczytanym i tymi słowami zacznę moją recenzję. Bardzo żałuje, że dopiero teraz go „dorwałem". Jestem pełny podziwu włożonej pracy: skład wręcz analogowy :), forma - ksero, arkusz A4 z tekstem w poprzek. Takiego zine'a już dawno nie miałem w dłoniach, przypomniał mi wczesne lata 90-te, jak zaczynałem przygodę z HC/Punkiem. Wielki szacunek i brawa dla Twórcy/Twórców. Przeczytałem w przeciągu dwóch wieczorów i środek bardzo pozytywny. Dla mnie siłą zine'a jest jego szerokie spojrzenie: oprócz wywiadów z kapelami jest opis wyprawy na G8 do Szkocji, początki sceny we Włodawie, przepisy wege, wiersze grupy „Black Angel.” Tematyka literacka (wiersze) bardzo mi się spodobała. A recenzje koncertów bardzo szczere, oj dostało mi się :) Oby tak dalej, trzymam kciuki...


Liberation#16 - SCiana WsChodnia#6
ŚW to jeden z nielicznych w miarę regularnie ukazujących się zinów, który przekroczył 5 numer i jest bardzo duża szansa, że nadal się będzie ukazywać. Solidny to papier, w którym dominują autorskie materiały: relacje z koncertów, wywiady (w tym numerze ENVISAGE, WŁOCHATY, ANTIDOTUM, OSC), kolumny, wiersze. Ważne, że w każdym numerze znajdziemy akcenty lokalne z rejonów wschodnich, a dokładnie z okolic Włodawy.


Darek (LD50) - Ściana Wschodnia#6
Kupiłem sobie waszego zina w Węgrowie, gdzie graliśmy w ostatni piątek i korzystając z wolnego niedzielnego popołudnia przeczytałem „od deski do deski". Trzymam kciuki i popieram! Bo ściana wschodnia to idealny pomysł na wspieranie lokalnej sceny, idealna miejsce do prezentacji alternatywnej działalności nie tylko muzycznej. Wrzucenie przepisów-świetna idea! Krótkie rzeczowe recenzje gigów - tak samo! - mogłyby być trochę bardziej krytyczne! Fajne wywiady, choć można by pozadawać trochę trudniejsze pytania :) Generalnie już czekam na siódmy numer. Życzę powodzenia.


Marcin Kwiecio ("Syringe Zine") - Ściana Wschodnia#6
Naprawdę fajnie się go czyta, tym przyjemniejsze jest to, gdy ma świadomość tego, że jesteście w sumie moimi krajanami hehe. In plus trzeba zapisać spore zróżnicowanie, bo są zarówno artykuły, wywiady, relacje (nie tylko z koncertów), wiersze, ankiety etc. Bardzo lubię takie ziny.


Bartek (CiałkoXzieleni#4) - Ściana Wschodnia#7
Kolejny numer zina przynosi nam wywiady z NER-W, JARMARKIEM EUROPA (którego nie lubię za tekst "(...) najpierw ludzie, a potem zwierzęta (...)", ale lubię za "(...) ze złych rzeczy w świecie to fakt, że są ludzie, których kręcą faszyzm, skrajny nacjonalizm, czy komunizm (...)), DISKODIKTATOR, MASS KOTKI, PANDEMIA SISTEMA, FAUST AGAIN (ciągle czekam na Panów) oraz POGOTOWIE SEKSUALNE. W gazetce mamy też sporo tekstów od autorskich, poezję, przepisy i relacje z gigolów. Ciągle punkowo i bez nudziarstwa. W tym nr. pojawiło się kilka sformułowań, których się nie spodziewałem i mam nadzieję, że w kolejnych numerachszerzej zostaną one opisane (redakcja SW wie o co chodzi, ajt?), bo warto, szczególnie dlatego, że teksty są pisane w ciekawy i sensowny sposób. Polecam!


Hardcorekid Clothing - Ściana Wschodnia#7
Kilka tekstów już zrobionych :) dobrze jest i fajnie się tego czyta... a teraz refleksje (może to zbyt wyszukane słowo) na temat przeczytanych txt - kolumna pana Uty - spox, kolumna pana Jarka - spox, podobał mi się fragment - szanujcie swoje kobiety :) no i może sugestia mała, żeby szerzej się tym szacunkiem zająć w następnym nr? :), 13 lat 13 minut - fajnie, ale za mało :) może więcej? może coś na temat patriotyzmu w kolejnym nr? mass media, nasza klasa, arystoteles i friendsy, flash mob i wywiady giciorka. Duża różnorodność i to jest in plus, bo nie ma tylko info scenowych :) ogólnie w skali podstawówkowej klasyfikacji, to 4+ :) oby tak dalej :) Zinek bardzo dobry, masa ciekawych tekstów i wywiadów. to co mamy w gazeciszczu zajebiście umila czas spędzony na tronie, czy w pociągu, a cena też nie powala, więc kto żyw niech bierze! majom chuba kilka archiwaliów, więc w pakiet można mądrze się zaopatrzyć. Smile no i mili ludzie to robią, więc sama słodycz w obcowaniu....polecam!


Liberation#17 - Ściana Wschodnia#7
Coraz bardziej mi się podoba ten zine. Stale tez powiększa się jego objętość oraz chyba częstotliwość ukazywania się. W tym numerze mamy jak zwykle kilka kolumn oraz sporo artykułów, z których jak zwykle kilka odnosi się do regionu, czyli można powiedzieć korzeni dla części redakcji. Do tego nie mniejsza ilość wywiadów /NER-W, POGOTOWIE SEKSUALNE, PANDEMIA SISTEMA, JARMARK EUROPA itd./. Oczywiście nie wymieniam całej zawartości gazety. Naprawdę jest co poczytać.


CiałkoXzieleni#5 - Ściana Wschodnia#8
Kolejny numer zina, który jest chyba najczęściej ukazującym się tytułem jaki znam. 8 to kontynuacja kierunku jaki wyznaczyły numery poprzednie. Tym razem atakuje nas porcja wywiadów z 1125, ORTODOX, NO WŁAŚNIE, REARRANGE / NOCNE ŻULE, SZCZURKIEM / NO MERCY/ i UKRAINĄ. Pozostałymi punktami numeru są - ankiety odnośnie tolerancji i gwiazdorstwa na scenie i w życiu codziennym. Ponadto fotostory z Całowania (wypaśna nazwa, chciałbym tam kiedyś wylądować), relacje z Puntala Rock Festiwal, a także kilku innych imprez. Na deser kilka recenzji oraz garść wege przypisów na smakowite smakowitości.


Liberation#18 - Ściana Wschodnia#9
To jeden z najdynamiczniej rozwijających się zinów w tym kraju. W iście ekspresowym tempie Uta wypuszcza kolejne numery i to nie kilkustronicowe, ale naprawdę naładowane treścią. Nie wszystkie materiały może są super zajebiste, ale rozumiem argumentacje autora, że np. inni o niektórych kapelach zamieszczonych z Ścianie po prostu nie napiszą. Jak zwykle mamy tu kupę wywiadów /CASTET, EDELWEISS PIRATEN, THE FIGHT, IN VITRO, BUKKAH itp./, do tego masa artykułów, relacji, informacji. Osobną rzeczą jest artowy dodatek dziewczyn z Nansze /zina, którego wyszło ponad 20 numerów/. W nim znajdziemy same poezje, prozę i grafiki sióstr Mei i Marty. Kolejny produkt oferujący dużo  treści za tak niewiele /tylko 6 pln/.


CiałkoXzieleni#5 - Ściana Wschodnia#9
Załoga ŚW, to chyba najprężniej działająca grupa na zinowym podwórku i brawo im za to! Kolejne numery wychodzą im w zabójczym tempie, a mimo to ani razu nie można się nimi nudzić. Co tym, razem? Zaraz po wstępie mamy przegląd newsów przygotowanych przez kapele, zinorobów, labele i distrosy, które w pigule serwują aktualności na tematy scenowe. P0tem "jak" w mordę strzelił lecą wywiady z CASTET, NIHILIZZM, LUGOLA DANCE / WSZY, SEXY ARMPIT, EDELWEISS PIRATTEN, BUKKAH, IN VITRO, ADHD, THE FIGHT, T.J.M. Całość dopełniają wywiady ze skłotersami z Danii, komiksy, relacje z koncertów. Całość podana w charakterystyczny sposób, więc stali czytalcy będą czuć się jak u siebie w domu :) NANSZE zine to samodzielny tytuł, ale tym razem występuje jako dodatek do Ściany Wschodniej. W sumie to nie moja dziedzina takie ziny, bo zawartość to głównie poezja, metafizyczne grafiki itp. Całość do mnie nie przemawia, bo jest to chyba nastawione na innego odbiorcę, ale warto chyba dać im szanse :)


Artur / Piotrków Trybunalski - Ściana Wschodnia#15
Jeszcze całej nie przeczytałem ale jestem pod wrażeniem:) z numeru na numer co raz lepiej (przynajmniej jeśli chodzi o skład i druk, bo treść dobra od dawna). Duży plus za wywiady z Janym czy A .i J. Gwiazdą! W ogóle to ciężko się do czegoś przyczepić:) Kończę słodzić i wracam do lektury!


Głuchy - Ściana Wschodnia#16
Super splity!! Ja kocham splity, bo to różnorodność, a w moim życiu o to chodzi!! nowy numer też zacny tylko że niestety bardzo szybko się zakończył hehehe!! pozdrawiam gorąco i czekam na nowy numer i nowe wydawnictwa!!


Zachód Słońca#7 (czerwiec 2012) - Ściana Wschodnia#14 #15
Ci to dopiero nadupają z częstotliwością. Nie wiem kiedy zaczęła się historia tego zina ale mam przed sobą numery 14 i 15. widać zapał i zaangażowanie autorów. Podoba mi się otwartość tego pisma na różne gatunki muzycznego podziemia. A i poglądy też nie są zamknięte w wąskich ramach poprawności. Nie trzeba od razu ze wszystkim się zgadzać. Jeste przestrzeń do samodzielnego myślenia. Niektóre materiały ciekawsze inne mniej. Nie rozumiem poco przy każdym wywiadzie pytanie jest poprzedzone nazwą zin i ksywą lub imieniem osoby która zadaje pytanie. Przecież ja doskonale wiem że czytam ścianę wschodnią -nie potrzeba przypominać mi przy każdym pytaniu. Ale co tam-taka koncepcja twórców. No i mamy w tych dwóch numerkach takie pozycje do poczytania jak ALIANS, MEINHOF, HALT!, TZN XENNA, Janusz Waluszko, WARSAW DOLLS...i cała masa różności...znając życie 16 ukarze się wcześniej niż nowy numer zachodu więc pytajcie u dilerów. Solidna pankowa robota. R.


Chaos w mojej głowie#7 / Qba (czerwiec 2012) - 83 Ściana Wschodnia#16
Kolejny numer „Ściany” nie przynosi gwałtownych zmian w koncepcji jaką ma jej twórca, Łukasz. Otwartość na różne nurty hacepunka powoduje, że możemy sobie poczytać wywiady od oi (czy jak go zwał) punkowych ANALOGSÓW po anarchizujące STREGESTI... Największą zaletą „Ściany” jest to, że ukazuje się regularnie i dzięki temu może bardzo szybko reagować na nowe zjawiska czy zespoły, jakie tworzą się na tzw. „scenie”. Jakiś czas temu rozmawiałem z byłym już wokalistą zespołu co kradnie rowery, Jacentym, jak mu się widzi „Chaos w mojej głowie” i Jacek powiedział mi dosyć znamienne zdanie, że małe ziny takie jak „Chaos” mają większą moc i sprawność w docieraniu w głąb podziemia i są bliżej lokalnych kapel i klimatów. Całkowicie się z tym zgadzam i twierdzę, że „Ściana Wschodnia” jest całkowitym przykładem tezy Jacka.
Fajnie jest poczytać wywiady z zespołami zupełnie młodymi typu THE SABAŁA BACAŁA, czy mającymi już jakiś staż, wydaną płytę jak np. 365 DNI, ale o których raczej nie przeczytamy w „Pasażerze”. Poza wywiadami z ANALOGSAMI i w/w zespołami możecie przeczytać artykuł „Zrób z nami zina vol. 3”, sondę o kondycji płyt kompaktowych, wywiad z prowadzącymi No Sanctuary Records, no i jeszcze zespoły UNFIXED, OVER THE TOP, garść recenzji, wiersze, komiks, raport ze Skarżyska Kamiennej.
Przyczepiłbym się jedynie do składu zina, który dla mnie jest lekko chaotyczny, jestem akurat zwolennikiem równych kolumn, ale to rzecz gustu.


Chaos w mojej głowie#8 (XII.2012, Pablo) - 83 Ściana Wschodnia#17 (a4, czerwiec 2012)
Ostatnia "Ściana" coraz ciekawsza i coraz bardziej polityczna, co mi się niezmiernie podoba. Numer 17 rozpoczynają kolumny - Jarek A. bardzo politycznie i z wkurwem, rednacz Łukasz jedzie po "Pasażerze", Lukas z PRESHRUNKA społecznie i scenowo, przewija się Euro i wszyscy generalnie są wkurwieni - i dobrze! W ten deseń jest następny tekst "Jak wszyscy to wszyscy!" - politycznie, społecznie i bez happy endu. Fajny, choć nieco krótki tekst o Julianie Tuwimie, Referendum Obywatelskie, renesans faszyzmu, freegańska rewolucja, wywiad ze Smokiem z Hostelu La Granda czyli socjalnej spółdzielni... Poza tym krótka ankieta czy wręcz garść pytań do Jeża i Skody (WŁOCHATY), Iglaka (BULBULATORS), Tomka (United Blood Zine), Muchy (LENIWIEC). Mamy również ankietę o facebooku, następną o emigracji z kraju, potem lecą pytania o aktualną sytuację polityczną i społeczną kraju, a odpowiadają Arek (PROFANACJA), Janusz Krawczyk (Inny Świat Zine), Łukasz (MASSMILICJA). Pojawia się raport z estońskiej sceny, relacja z trasy MEINHOF (który to już raz w tym zinie?) i kilka innych rzeczy okołoscenowych. Na koniec stałe pozycje czyli przepisy kulinarne Pawła z Krzeczowic, recenzje zinów - tym razem aż dwie pełne strony oraz poezja...
Są też wywiady z kapelami, jak to w "Ścianie", raczej mało znanymi - PARTiYA, CONVINCE, HARTAL. Inicjatywa dobra, ale mnie lepszym "zagraniem" byłaby publikacja ciekawego wywiadu z szerzej znanym zespołem, który na pewno przyciągnąłby więcej czytelników i przy okazji zapoznał ich z tymi mniej znanymi zespołami. Niestety scena niezależna często opiera się na tych samych, choć nieco zmodyfikowanych zasadach jak ten świat "na zewnątrz"... Na scenie też rządzą popyt i podaż, niestety...
I na koniec dwie rzeczy, które stanowczo nie podobają mi się w ostatniej "Ścianie". Ta pierwsza nie podoba mi się w każdej "Ścianie" - wszystkie kolumny są wyrównane do lewej strony! Masakra! Chujowo to wygląda, źle się czyta i taki skład sprawia wrażenie chaotycznego... Nie podoba mi się to i już!
Druga sprawa, która mi się nie podoba, to wywiad z niejakim Budyniem - konserwatystą, katolikiem, patriotą, prawicowym blogerem, uczestnikiem marszu organizowanego przez TV Trwam i aktywnym działaczem strony Conservative Punk, a zarazem wokalistą punkowego (?) zespołu SPIRIT OF 84... Czytałem z nim wywiad w "Dead Press", teraz czytam w "Ścianie"... Kurwa, ludzie po co promować oszołomów? Naprawdę nie ma ciekawszych ludzi, którzy mają coś mądrego do powiedzenia? No proszę Was...


Daniel W. (Gula) - 83 Ściana Wschodnia#20
Siema luju! zrobilem wlasnie nowa sciane. z super rzeczy bylo: o kurzyncu,wywiad zkolesiem z manta birostris i ukrainska rewolucja te rzeczy bardzo na plus. wywiady nudne,przedruk stage bottles z 2008 roku to nie wiem po co. tektura raport zupelnie nie wiem po co. kolumny na plus jak zawsze. ogolem git jak zawsze. powodzenia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama